nedjelja, 12. travnja 2015.

Duhovnost i metafizika

Duhovnost
   
Duhovnost (spiritualnost), u užem smislu, tiče se pitanja duha, ma kako se to moglo definisati; može obuhvatati vjeru u natprirodnu moć, kao što je to slučaj u religiji, no naglasak je na ličnom iskustvu. Isto tako može biti izraz višeg i složenijeg života, koji se razlikuje od obične čulnosti.
Duhovnost je stanje svesti u kojem se čovek predaje razvoju vlastitog duha. Sama reč potiče iz latinskog: spiritus = duh, ili spiro „dišem“.
Duhovnost može biti, ali ne mora, povezana sa religijskom posvećenošću Bogu. Pojam duhovnosti usko se vezuje uz religiju, ali on može označavati i duševno stanje u kojem čovek svoju pažnju okreće prema onome što se ne nalazi u njegovoj neposrednoj okolini. Na primer, bavljenje filozofijom ili pisanje poezije, su neki od ne-verskih oblika duhovnosti.
Biti duhovna osoba znači stavljati duhovno, metafizičko, i nematerijalno ispred prolaznog, svetovnog i materijalnog.
Duhovnost se provodi molitvom, meditacijom i moralnim življenjem.

Metafizika

     Metafizika je grana filozofije koja istražuje principe stvarnosti koji transcendiraju one koje su u bilo kojoj određenoj znanosti. Kozmologija i ontologija su tradicionalne grane metafizike. Bavi se sa objašnjenjem krajnje prirode bitka i svijeta.
Riječ potječe iz grčke riječi μετά (metá) (značeći "nad") i φυσικά (physiká) (značeći "fizikalnim"), gdje "fizikalnim" označava one radove o materiji koje je napisao Aristotel u antičkom razdoblju. Prefiks meta- ("nad") je dodan na poglavlja koja su fizički slijedila nakon poglavlja o "fizici" u posthumno uređenim zbirkama. Aristotel je neke od tema u njima nazivao "prvom filozofijom".
Središnja grana metafizike je ontologija, istraživanje o vrstama stvari koje su u svijetu i koje odnose imaju među sobom. Metafizičar isto pokušava razjasniti pojmove putem kojih ljudi razumiju svijet u koje spadaju postojanje, predmetstvo, svojstvo, prostor, vrijeme, kauzalnost i mogućnost.
U novija vremena izraz "metafizika" je korišten od strane nefilozofa da označi "predmete koji su iznad fizikalnog svijeta". "Metafizička knjižara" ne prodaje knjige o ontologiji nego ezoterične knjige o duhovima, duhovnom liječenju, okultizmu i ostale takve teme koje ne spadaju u filozofsku potragu u metafizici.
Prije razvoje moderne moderne znanosti znanstvena pitanja su se rješavala u dijelu metafizike pod nazivom "prirodna filozofija"; izraz znanost je značio znanje. Ali znanstvena revolucija je učinila prirodnu filozofiju jednom empirijskom i eksperimentalnom aktivnošću za razliku od ostatka filozofije i krajem osamnaestog stoljeća počela se zvati "znanošću" da se razlikuje od filozofije. Od tada metafizika je postala filozofsko istraživanje ne-empirijskog karaktera prirode postojanja. Stoga početna situacija u kojoj je metafizika integralna sa (aristotelijanskom) fizikom i znanošću je na Zapadu postala suprotnom, stoga znanstvenici općenito smatraju metafiziku antipodom empirijskih znanosti.

Nema komentara:

Objavi komentar